Internetový kanál YouTube je jedním z největších a nejvyužívanějších streamovacích služeb na světě.…
Jak zaručeně a rychle otěhotnět – Co dělat, když to nejde?
Založení rodiny často patří k tomu nejkrásnějšímu, co vás může v životě potkat. Pokud se pro tento krok rozhodnete, musíte počítat s tím, že vás to kromě spousty času s výchovou, investicí do budoucnosti dítěte i obrovské zodpovědnosti, může stát i velké úsilí. A to třeba už v počátku – ve snaze otěhotnět. Pokud se vám to již nějakou dobu nedaří, rozhodně nezoufejte, existuje řada rad a zásad, které mohou pomoci. Tedy jak zaručeně a rychle otěhotnět?
Obsah článku:
Alfa a omega jsou plodné dny
Možná vám to přijde logické a první, co byste sami řešili, ale spousta párů stále úplně netuší, že největší pravděpodobnost k oplodnění nabízí ženiny plodné dny. Jedná se o tzv. ovulační cyklus, kdy se vajíčko uvolňuje z vaječníků a cestuje do dělohy, kde je největší šance možného oplodnění. Proces zvaný ovulace je velmi individuální, ale obecně se dá říct, že nastává v polovině cyklu, tedy asi 12-14 dní před menstruací.
Co je to ovulace
Ovulaci můžeme řadit do významné části celého cyklu ženy, kdy vlastně dochází k samotnému uvolnění vajíčka, jeho sestupu z vaječníku do dělohy, kde se může dojít k jejímu oplodnění stykem se spermií – tedy oplodnění vajíčka. Přesný začátek ovulačních dnů může žena odvodit od délky menstruačního cyklu, obecně jde čtrnáctý den od počátku menstruace. Délka ovulace je pak průměrně pět dní. Jsou to tzv. plodné dny, kdy má žena největší pravděpodobnost početí.
Oplodnění
Vajíčko je možné oplodnit do 24 hodin od jeho uvolnění z vaječníků. Ale to rozhodně neznamená, že je jen jeden den v měsíci na početí dítěte, a tedy čas, kdy otěhotnět. Kromě toho, že jde o zcela individuální záležitost, je třeba si uvědomit, že ženská děloha nabízí spermiím velmi příhodné prostředí. V tomto prostředí mohou spermie přežít klidně 3 až 5 dní, takže pravděpodobnost početí v ovulačním období je opravdu velká.
Jaké jsou příznaky ovulace
Kromě toho, že si můžete spočítat pravděpodobný den počátku ovulace, upozorní vás na ni i fyzické příznaky. Především se jedná o rostoucí pocit vlhka nebo kluzkého pocitu u poševního vchodu. Typickým příznakem je pak cervikální (v podstatě průhledný) hlen. Ten je pak ideálním prostředím pro spermie. Děložní čípek je měkký a krátký na omak, lze pocítit i nahmatatelný otvor. Běžnou reakcí žen v tomto období je zvýšená chuť na sex, dokonce i viditelná vyšší atraktivita a celková citlivost těla. A pro jistotu je možné si udělat i ovulační testy, ultrazvuk nebo si měřit bazální teplotu.
Jak podpořit otěhotnění
Velký vliv na samotné otěhotnění má správná životospráva. Kromě toho, že už v době, kdy plánujete a začínáte s pokusy otěhotnět, byste se měli vyvarovat přísunu alkoholu nebo cigaret, je dobré dbát i na zvýšený příjem živin a vitamínů. Jde o to tak nějak připravit ženské (ale i mužské) tělo na to, že bude plodit dítě. Znamená to dostatečný příjem vitamínů a minerálů, soustředit se na obohacující látky, jako je třeba kyselina listová, ale i železo. Snadnější početí může zajistit také tělesná stavba rodičů, jejich optimální index hmotnosti, eliminace nadváhy, dostatek pohybu a duševní pohody.
Co dále pomáhá k úspěšnému otěhotnění
- Sledování menstruačního cyklu a odbouráním negativních zlozvyků,
- po styku nechodit hned do sprchy, žena by si měla dopřát asi 15-20 minut klidu vleže,
- přirozený pohyb – začít cvičit cviky na posílení pánevního dna,
- pozitivní přístup, žádný stres a „tlačení na pilu“,
- konzultace s lékařem, možná je i hormonální podpora.
Jak často mít pohlavní styk
V tomto bodě je třeba myslet na individuální potřeby, protože přesný návod prostě neexistuje. Některé studie uvádějí, že až příliš častý pohlavní styk nemusí být tou pravou volbou, protože se mužské spermie nemusí v dostatečné míře obnovit. Na druhou stranu v období ovulace je třeba tak nějak více pokoušet štěstí, protože je to opravdu příhodná doba k početí. Ideální frekvencí milování je v tomto období každý den nebo každý druhý den.
Jakou zvolit polohu pro zajištění těhotenství
Ani na toto neexistuje zaručený návod. Je dobré volit polohu, která vyhovuje oběma partnerům, rozhodně jim dělá radost a je jim příjemná. Pro delší udržení spermií v těle ženy se hodí klasická misionářská poloha nebo poloha zezadu. Vyzkoušet můžete i držet po styku nohy nahoře, ale výsledek zaručit opravdu nelze.
Jaká je doba otěhotnění po styku
K tomu, aby k početí došlo je třeba, aby bylo vajíčko oplodněno spermiemi do 24 hodin po jeho uvolnění z vaječníku. Přesto se může stát, že spermie, takříkajíc na vajíčko počkají v příhodném ovulačním prostředí, takže přesně se tato doba nedá úplně určit. Jednoznačně nejvhodněji doba k početí je ale stále kolem poloviny menstruačního cyklu, tedy pokud jde například o pravidelný 28denní cyklus, jedná se o období kolem 14 dne.
Vliv věku na plodnost
Bohužel se zvyšujícím věkem se snižuje plodnost obou v páru. Z čistě biologického hlediska je nejvhodnější období k početí mezi 20. a 35 rokem. Ale v současné době je běžné, že úspěšně rodí i starší páry. Někdy je ovšem třeba pomoci hormonální léčbou nebo umělým oplodněním. Základem je pořád – nestresovat se, pokud to hned nejde.
5 častých dotazů – FAQ
Ničí používání lubrikačního gelu při sexu spermie?
Lubrikační gely mohou v určitém měřítku zpomalit rychlost spermií. Pro početí je pak vhodné využívat gely, které naopak přátelské prostředí pro spermie podpoří.
Jak zjistit, jestli jsme s partnerem / partnerkou plodní?
Málokomu se poštěstí hned napoprvé otěhotnět. Pokud i po delší době nemáte štěstí, navštivte odborného lékaře (například ženského gynekologa), který zjistí, jestli jsou oba partneři zdraví a plodní.
Pomáhá předehra před sexem k počet?
Jakékoli zvýšení vzrušení ženy vyvolá blahodárné zvlhčení pochvy, a to je snadnější cesta pro spermie, navíc orgasmické stahy vyloženě vedou spermie k cíli.
Mají vegetariáni menší šanci k početí?
Rozhodně ne, pokud dodržují vyvážený jídelníček a maso nahrazují adekvátními alternativami.
Za kolik dní po vypuštění antikoncepce je možné otěhotnět?
Lékaři i výrobci uvádějí, že velká naděje na otěhotnění je již po třech měsících po vysazení antikoncepce.
0 komentářů k zobrazení