skip to Main Content

Co pomáhá na bolest zubů – Jak se zbavit bolesti

Jak Se Zbavit Bolesti Zubů

Bolest zubů je – podobně jako bolest zad nebo hlavy – často tak nesnesitelná a vyčerpávající, že vás může klidně vyřadit z běžného životního rytmu.  Velmi často navíc, jako zákon schválnosti, dorazí o víkendu, během svátků nebo třeba na dovolené, kdy je prostě problém řešit hned situaci se stomatologem. S bolestí zubů se během svého života potýká v podstatě každý člověk, proto existuje celkem velká řada zajímavých tipů, jak se bolesti zbavit.

Příčina bolesti zubů

Bolest zubů má téměř vždy na svědomí nějaká příčina. Její rozklíčeni a odstranění je tak důležitou cestou, jak se efektivně bolesti zbavit.

Nejběžnější důvody bolesti zubů

Častou bolest zubů způsobují problémy, se kterými si doma tak úplně neporadíte a rozhodně budete muset odborníka – lékaře vyhledat. Je to především:

  • zubní kaz,
  • zánět,
  • vypadlá výplň,
  • obnažené zubní krčky,
  • poškození zubů formou úrazu apod.

S jinými typy bolestí si ale můžete poradit i v domácích podmínkách.

Růst nových zubů

Pokud se vám prořezávají nové zuby (typicky osmičky), můžete se „těšit“ na mnoho bolesti. Jedná se o fyziologický proces, při kterém se snaží dostat na svět zuby, které rostou až v průběhu dospělého věku, a co si budeme povídat, většinou v ústech nemají na svůj vývoj místo. Osmičky jsou pozdně rostoucí zadní stoličky, které mohou napáchat víc škody než užitku. I z toho důvodu se je často snaží zubaři odstranit dřív, než k jejich růstu vůbec dojde. Zuby nebo i celá čelist bolí na omak i stisk. Účinné jsou chladivé obklady a klidně i zmrzlina. Ovšem jedná se o pomoc dočasnou – dokud zuby nevyrostou nebo se jich nezbavíte.

Co dělat s bolestni zubů spojených s otoky

Drobné záněty dásní a jiné podobné potíže se často projevují otokem dásně. Na ty funguje například mazání tea tree olejem nebo kloktání minimálně slazených alkoholových tekutin (může být i Alpa) či kvalitní ústní vody. Výborné dezinfekční a antibakteriální účinky má i hřebíček.

Bolesti mezizubních prostorů

Nečekané bolesti zubů způsobují i uvízlé zbytky jídla. A to i přesto, že si zuby vyčistíte. Některá jídla (například maso nebo popcorn) mají schopnost uvíznout v nepatrných prostorech mezi zuby nebo u dásní a během několika hodin rozdráždit ústní dutinu. I zde se bolest může projevovat vyšší citlivostí na zkus nebo otokem. Je dobré použít k čištění zubů mezizubní kartáčky, s většími kousky pomůže i běžné párátko. A na nateklou dásně blahodárně působí různé bylinné masti, které lze zakoupit v lékárně i drogerii.

Pomoci může Heřmánek

Velmi dobré vlastnosti a antibakteriální účinky má oblíbená bylinka – heřmánek. Z jeho květů nebo směsi, kterou si můžete koupit na výrobu čaje, lze uvařit výborný prostředek na kloktání. Stačí k tomu polévková lžíce nebo dva čajové pytlíky sušené směsi heřmánku, který zalejte 250 ml horké vody. Tu necháte vyluhovat. Až tekutina vychladne, můžete ji použít na kloktání nebo do ní namáčet vatový tampon a přikládat na bolestivé místo v ústech.

Na podrážděné nervy citron

Bolavé zuby a podrážděné nervy umí příjemně uklidnit citron nebo jiný citrusový plod. Stačí jej nakrájet na tenké plátky a těmi pak obkládat postižené místo. Citron má kromě vysokého podílu vitamínu C také významné antioxidační a dezinfekční účinky.

Mletá paprika a zázvor

I tyto dvě suroviny si umí poradit s bolestí zubů. Smíchejte obě suroviny v poměru 1:1 a do směsi obtiskněte tampon. Ten pak aplikujte na několik minut na postižené místo. Podle potřeby po 3-4 hodinách opakujte.

Léky

S bolestmi zubů často pomohou běžně dostupná analgetika. Osvědčené je užívání brufenu, ibuprofenu, acylpyrinu, paralenu a podobně. Na každého působí různé léky jinak. Vždy je ovšem třeba dbát pokynů lékaře, lékárníka nebo přiloženého příbalového letáku.

Každá bolest, která i po několika dnech nepoleví, naznačuje vážnější problém, se kterým si doma určitě neporadíte. Proto jakékoli akutní i přetrvávající bolesti zubů konzultujte se svým lékařem nebo navštivte pohotovost.

4.7 z 5 - (24 hlasů)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledat