skip to Main Content

Kratom: vím, co to je a jaké má účinky

Kratom, Co Je To Vlastně

V posledních měsících se celkem hodně můžete setkat s propagací zvláštního často různě zbarveného prášku. Je prezentován jako zázračná bylina, ale z důvodu nedostatku kvalitních studií, je toto označení přinejmenším sporné. Že má ale vliv na lidské zdraví, je jisté. S jakým konkrétním vlivem se můžete potkat a proč je kratom často označován jako droga? Co je to kratom a jaké má účinky?

Co je to kratom?

Kratom je přírodní látka, která se získává ze stromu Mitragyna speciosa. Jedná se o strom, který může dorůstat výšky až 25 metrů a kterému se nejvíce daří v jihovýchodní Asii nebo Indočíně. Pro užitnou část rostliny se ale více hodí stromy mladé, které mají kolem 4 metrů výšky. Pro výrobu kratomu se pak využívají čerstvé zelené listy, které se nasekají a dále namelou na jemný prášek. Existují tři základní druhy kratomu:

 • ze světle zelených listů – z mladých stromů (White Vein)
 • z tmavě zelených listů – stromy zralé (Green Vein)
 • z nahnědlých listů – starší stromy (Red Vein)

Pokud by se dal kratom k něčemu přirovnat, pak chutí nejvíce připomíná matchu.

Co je obsahem kratomu

Listy stromu jsou plné alkaloidů (především mitragyn a 7-hydroxymitragynin) a už jen díky tomu je kratom často označován za rekreační drogu. Tyto přírodní alkaloidy se totiž vážou na opiodní receptory, podobně jako endorfin nebo třeba enkefalin. Při zaktivnění těchto opoidních receptorů začne tělo produkovat dopamin. Jedná se o známý hormon štěstí. No a protože jde o umělou stimulaci vzniku tohoto hormonu, může se už jednat o první krok k vytvoření závislosti.

Nejrůznější využití

Kratom je jednoduše řečeno psychoaktivní látka. Už před několika staletími se využívala v medicíně, především pro dodání energie při celodenní práci (byla proto obvykle podávána dělnickým profesím). Kratom se používá k povzbuzení. Často je využíván studenty během zkouškového období nebo u osob, které v práci čelí nějakému vyššímu tlaku. Běžně se může stát, že jeho účinky využívají řidiči ke zvýšení koncentrace a pozornosti.

Kratom užívání a dávkování

Jak se kratom užívá, jaké je dávkování

Protože je jeho nejběžnější forma prášková, pak se celkem logicky nejvíce podává rozmíchaný ve vodě nebo jiné tekutině. Setkat se ovšem můžete i s tabletami, čaji nebo tekutými extrakty. Zde je pak velmi důležité dávkování a také volba správného druhu.

 • Červený kratom má obecně větší analgetické účinky, často je spojován s navozením stavu relaxace. Obvykle bývá využíván po náročné fyzické nebo psychické práci, protože uvolňuje myšlenky i tělo.
 • Zelený kratom navozuje dobrou náladu a stimuluje uživatele k nejrůznějším činnostem. Často jej konzumují lidé při učení nebo při práci, dodává energii a euforii.
 • Bílý kratom bývá hodně oblíbený u manuálně pracujících nebo dokonce u sportovců. Napomáhá dokončit i náročnou práci, protože poskytuje hodně energie.
 • Ještě se můžete setkat s tzv. zlatým kratomem, který nabízí určitou alternativu mezi zeleným a bílým. Jeho přínosem je dlouhotrvající energetický náboj.

Dávkování pro vyvolání pozitivních účinků je do 5 gramů. Vyšší koncentrace už může navodit opačné účinky.

Co se děje při častém užívání kratomu

Stimulační projevy a navození příjemných pocitů má samozřejmě dočasný efekt. A to je právě největší riziko dlouhodobého nebo opakovaného užívání. Může totiž vést k závislosti. Po podání nápoje nastává pocit spokojenosti, který po nějaké době opadne. Člověk pak má tendenci dávku opakovat, ale postupně začne vznikat tolerance na dávkování. Jedná se ovšem vždy o individuální projevy.

Odvykání od kratomu může vyvolávat úzkosti, vztek, návaly horka, svalové bolesti i průjmy.

Vedlejší účinky používání kratomu

 • Halucinace,
 • deprese,
 • neobvyklé chování,
 • zvracení,
 • sucho v ústech,
 • bludy,
 • agrese,
 • zácpa.

Velké dávkování může vyvolat poškození jater, otoky mozku a záchvaty. Dříve se kratom využíval jako domácí pomocník při různých formách nachlazení, při horečce, kašli, zvýšeném krevním tlaku, při chronických bolestech a podobně. Je třeba ale zdůraznit, že v současné době neexistují relevantní studie, které by potvrdily pozitivní účinky na lidské zdraví, popřípadě redukovaly možná rizika užívání tohoto produktu.

Chemický vzorec Mitragynine Kratom (Mitragyna speciosa).

Je legální nebo ne?

Na konci 70. let minulého století se kratom dostal do hledáčku úřadů například v Thajsku. Tamní vláda zakázala nákup, prodej i držení kratomu, zamezila výsadbě nových stromů a stávající dala vykácet. To trvalo až do roku 2013, odkdy je opět zlegalizován. V Malajsii byla tato droga legální do roku 2003, nyní za její distribuci hrozí i vězení. V Evropě má několik „ne“. Například v Dánsku, Polsku, Irsku, Rumunsku nebo ve Švédsku. Regulaci začíná podléhat také v USA.

U nás téměř bez dohledu

Export ale stále probíhá. Legální i jako exportní surovina je stále v Indonésii. Odtud se proto nejčastěji produkty kratomu dostávají do Asie, Severní Ameriky nebo do Evropy. U nás v současné době není užívání ani prodej kratomu regulován. Ovšem zajímavostí je, že u nás není ani schválený jaké doplněk stravy. Produkce není nijak hlídána a sledována, a tak i obsah jednotlivých produktů může mít nepředvídatelné množství opioidů.

FAQ – Časte dotazy

Jaké je dávkování kratomu?

Doporučená dávka není stanovena. Je to dáno tím, že produkty kratomu nejsou oficiálním lékem ani doplňkem stravy. Obsah tedy není regulován a měřen. Množství účinné látky se tak mění podle druhu rostliny i konkrétního produktu. Navíc je důležitým aspektem i věk a zdravotní stav uživatele.

Je vhodné konzumovat kratom denně?

Ne, dlouhodobé užívání kratomu zatěžuje organismus a může vyvolávat závislost. Ale rozumné užívání jednou za čas může být v individuálních případech přínosem.

Jak je nejlepší kratom konzumovat?

Prášek, tablety i kapalné extrakty je třeba pořádně zapít. Prášek se míchá ve vodě nebo čaji či třeba džusu.

Je možné se kratomem předávkovat?

Ano. Může způsobit potíže s dýcháním, otoky mozku, selhání ledvin, poškození jater a nervového systému, v opravdu krajním případě i smrt.

Lze u nás kratom legálně koupit?

Ano, kratom je dostupný ve specializovaných prodejnách.

Zkušenosti / recenze

Vyzkoušel jsem to párkrát. Poprvé plnou polévkovou lžíci. Účinky jsem žádné nepozoroval, měl jsem nejslabší prášek, který šel koupit. Tak jsem si druhý den dal 2 lžíce a to nedoporučuji – asi půl hodiny to bylo fakt super, ale pak jsem dostal šílenou závrať na několik hodin. Účinky byly jako po pár pivech a připadal jsem si hrozně šťastný. Přitom má člověk čistou hlavu jako ve střízlivém stavu, a navíc k tomu spoustu energie. Pak jsem to ještě několikrát zkusil a třeba jen 3 g a překvapivě jsem to většinou dost pocítil. Bylo to podobné jako předtím akorát slabší – chvilku super a pak má člověk dlouho závrať a nepříjemný pocit.

Napsal Ondřej

 

Já jsem chtěla kratom vyzkoušet hned, jak jsem se o něm dozvěděla. Ale protože mám z takových věcí trochu strach, hodně jsem si předem o všem načetla. Takže jsem do svého pokusu šla hodně připravená. Navíc jsem si nechala doporučit dobrou směs pro začátečníky včetně vhodného poměru k dávkování. Takže z mého pohledu hodně dobré. Rozpustila jsem si směs ve vodě a tu vypila. Asi po 20 minutách už jsem cítila změny. Tělo začalo víc reagovat na vnější podněty. Nevím, jak to popsat. Byl to nával velmi příjemné energie, jako třeba po pohodovém cvičení. Současně vím, že jsem měla fakt dobrou náladu a pořád jsem měla chuť něco dělat. Využila jsem to k učení a šlo mi to fakt mnohem líp. Vědomě celý proces trval asi 2 hodiny. Bylo to fajn.

Napsala Lucie

 

Já piji kratom pravidelně tak 3x do týdne. Je to pro mě alternativa za dobrou kávu. Vždycky se po něm cítím dobře a mám hodně energie. Jednou jsem zkusil místo jedné lžičky 2, ale to už neudělám, byl jsem hodně utlumený. K pití používám džusy, protože ten prášek není chuťově vůbec dobrý a džus to přerazí. Piji to hned po promíchání a celé. Používám to před prací nebo když se potřebuji na něco hodně soustředit, klidně při čtení náročné knížky.

Napsal Lukáš

Máte vlastní zkušenosti? Pokud ano, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích.
5 z 5 - (25 hlasů)

Nejen studiem oboru Cestovní ruch mi byla otevřena možnost poznávat řadu neobvyklých míst, a ještě neobvyklejších lidí. Cestovat po světě, poznávat nové věci, seznamovat se s neznámým, to vše mě opravdu baví. Řada takto získaných zkušeností, a především má záliba v knihách a novinářské práci, mě přivedla k tomu předávat své znalosti dál, a to písemnou formou. Baví mě psát a sdělovat. To, o čem píšu znám, nebo jsem si to sama vyzkoušela.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledat