skip to Main Content

Pro povzbuzení vítězí káva, nebo čaj?

Na Povzbuzení A Na Probrání Je Lepší Káva Nebo čaj?

Rána bývají mnohdy velice náročné. Určitě to znáte. Vstáváte do zaměstnání a v ten moment by se hodilo něco pro povzbuzení. Někdo nedá dopustit na specifickou vůni kávových zrn, jiný zas dá přednost jemné vůně čajových lístků. Který nápoj je pro ranní povzbuzení ten nejlepší? Pojďme to zjistit.

Kofein, povzbuzující alkaloid

Kofein, pro mnoho z nás kouzelný alkaloid, který povzbuzuje nejen naše orgány, jako jsou například mozek, srdce, ledviny a nervy, ale také svaly. Zmírňuje příznaky migrény, zrychluje metabolismus a pomáhá pro lepší sportovní výkon. Právě kofein je tou povzbuzující látkou, obsaženou jak v kávě, tak v čaji a dalších rostlinách, která nás po ránu nakopne.

Není sice stoprocentně prokázáno, že můžete být zcela určitě při pravidelné konzumaci kávy závislí, ale berte na vědomí fakt, že kofein je vlastně droga. Dokonce se kofeinem při nadměrném užívání můžete i předávkovat.

Černý, nebo zelený čaj?

Odedávna se traduje, že zelený čaj by se měl pít pouze ráno, neboť obsahuje více kofeinu, nežli čaj černý. Nejspíš budete udiveni nad tím, že ve skutečnosti obsahují černý a zelený čaj stejné množství kofeinu. Je vlastně jedno, zda si dáte ten, nebo onen čaj, výsledek bude vždy stejně povzbudivý.

Pokud však stále bdíte nad otázkou, zda pít na povzbuzení černý, nebo zelený čaj, jednoduše můžete čaje střídat, nebo vybírejte podle toho, který vám více chutná.

Čaje bez kofeinu

Chceme-li si dopřát čaj bez kofeinu, protože je večer, nebo protože už jsme měli velkou dávku během dne, můžeme si uvařit například čaj ovocný, nebo bylinkový.

  • Ovocné čaje: Ovocné čaje jsou významnou alternativou za čaje s kofeinem. Protože jsou vyrobeny převážně ze sušeného ovoce, neobsahují kofein a je tedy možné je konzumovat častěji, než čaje s jeho obsahem.
  • Bylinkové čaje: Bylinkové čaje z velké části kofein neobsahují, ale zde je třeba dávat si pozor na složení, protože káva a čaj z čajovníku nejsou jediné plodiny, které povzbuzující látku obsahují. Kofein obsahují například Guarana, Kolovník, Matcha, nebo známý Kakaovník. Bylinek obsahujících kofein může být mnoho druhů.
TIP: Podívejte se, jak snadno připravit skořicový čaj.

Alternativy běžné černé kávy

Existuje mnoho druhů kávy. Od zrnkové, až po tu, která neobsahuje kofein. Můžeme narazit na alternativu bez kofeinu, jako účinnou náhražku kávy, která kofein obsahuje. Ať už se jedná o zdravotní problém, nebo jde o za den vypité velké množství běžné kávy, pak přicházejí na řadu alternativy.

  • Instantní káva: Instantní káva sice kofein obsahuje, ale není tak silná, jako čerstvě pražená káva. Mnoho lidí ji využívá hlavně proto, že je jednoduchá na přípravu a nezanechává po sobě žádné zbytky v podobě lógru.
  • Zelená káva: Je tak nazývána proto, že se jedná o nepraženou kávu. Můžeme si všimnout, že je zelená káva často nabízena pro redukci hmotnosti díky obsahu kyseliny chlorogenové. Je považována za prospěšný antioxidant a využívá se pro detoxikaci organismu. Chuťový zážitek není nic moc. S praženou kávou jsou účinky stejné a tak pokud chcete něco co vám chutná a zároveň přispívá vašemu zdraví, asi bude lepší zůstat u klasiky.
  • Káva bez kofeinu: Káva bez kofeinu není na první pohled rozeznatelná od té, která ho obsahuje. Pro získání kávových zrn bez této povzbuzující látky se používá speciální proces dekofeinizace, která se provádí za pomocí vody, speciálního rozpouštědla z cukrové třtiny.

Káva a naše zdraví

Káva a naše zdraví

V první řadě je dobré vědět, že ačkoliv můžete být na kávě závislí, v jisté míře může být pro naše zdraví velmi prospěšná. Kromě toho, že nám pomáhá při hubnutí, má i mnoho dalších pozitivních účinků.

Prevence rakoviny

Na kávu se dělalo nespočet výzkumných testů, které se ve většině případů shodly na tom, že konzumace kávy příznivě prospívá jako prevence proti rakoviny díky jejímu antioxidačnímu účinku.

Obsah vitamínů

Kromě minerálních látek, jakými jsou hořčík, draslík, fosfor a mangan, obsahuje káva také vitamíny B1, B2, B3 a B5 (Thiamin, Riboflavin, Niacin a Kyselina pantothenová) a rovněž Kyselinu listovou.

Prevence proti demenci

Pití kávy má velmi příznivý vliv na funkci našeho mozku. Díky tomu je možná konzumace kávy jako prevence před Alzheimerovou chorobou a Parkinsonem. Káva je v tomto případě jen doplňkem. Důležité je správné dodržování zdravého životního stylu.

Posiluje vlasy

Konzumace kávy prospívá rychlejšímu růstu vlasů, oživuje vlasy a navrací jim přirozený lesk, posiluje je a dodává jim na objemu.

Čaj a naše zdraví

Kromě toho, že díky podobným antioxidačním účinkům, jako má káva, působí jako prevence proti rakovině a cukrovce, má mnoho dalších prospěšných látek a účinků, které jsou pro náš organismus velice prospěšné.

Pomáhá proti zubnímu kazu

Víte, že konzumace jednoho šálku čaje denně může pomoci proti tvorbě zubního kazu? Může za to fluorid, který je v čaji obsažen.

Posiluje srdce

Protože čaj skvěle působí na naše cévy, můžeme jeho pravidelným pitím snížit riziko vzniku infarktu.

Pro psychickou pohodu

Čaj blahodárně pomáhá při nespavosti a stresu. Při pití čaje v přiměřeném množství se můžeme dostat do takzvané psychické pohody. Na problémy se stresem a s nespavostí účinně pomáhají vhodné bylinkové čaje.

Kdo nakonec zvítězil?

Když vezmeme v potaz, že 250 ml velký šálek kávy obsahuje zhruba 95 mg kofeinu, stejný šálek s čajem obsahuje jen 47 mg. Je jasné, že v tomto případě bude jednoznačný vítěz právě káva. Co se však týče povzbuzení, budete se divit, ale jsou na tom oba dost podobně.

Káva povzbudí hned, ale její účinky však nemají dlouhého trvání, zatímco účinky kofeinu v čaji přicházejí pozvolna, ale za to vydrží déle. Je vlastně jen na vás, jaký nápoj upřednostníte. Každopádně, jako u všeho zde platí, všeho s mírou.

5 z 5 - (16 hlasů)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledat