Internetový kanál YouTube je jedním z největších a nejvyužívanějších streamovacích služeb na světě.…
Poradíme vám, jak správně vybrat matraci
Pro zajištění kvalitního spánku nebo odpočinku je třeba vybavit lůžko opravdu dobrou matrací. Na trhu je řada produktů, které splňují různé požadavky kladené na matrace. Jak správně vybrat matraci, která bude vyhovovat právě vám. Výběr může probíhat na základě řady kritérií, které je třeba před samotnou volbou zohlednit. Matrace patří mezi produkty, které s vámi budou i řadu let a mohou mít výrazný vliv na vaše zdraví a vaši pohodu.
Naše doporučení:
Při výběru matrace je důležitá hlavně kvalita a vaše pohodlí. Prohlédněte si Dormeo matrace s 20ti letou tradicí.
Obsah článku:
Kdy vybírat novou matraci?
Kvalitní matrace vám vydrží i mnoho let, ale ne navždy. Matraci vybírejte samozřejmě ve chvíli, kdy si pořizujete novou postel nebo zařizujete nově obydlí. Na výměnu ale myslete i ve chvíli, kdy je stávající matrace opotřebovaná – má proleženiny, hrboly, je potrhaná a vy se po vyspání necítíte dobře. I vizuálně nepoškozená matrace by vám však neměla sloužit více jak deset let – kvalitu znehodnocuje lidský pot, plísně ze vzduchu, bakterie i roztoči.
Jak a podle čeho vybrat správně matraci?
Každý člověk má jiné potřeby, ale i jiné zvyky. Někdo má raději tvrdší povrch, někdo vyžaduje antialergenní úpravu. Důležitá je ovšem hlavně fyziognomie člověka, případné zdravotní potíže i způsob spánku.
Tvrdost matrace
Tuhost nebo tvrdost matrace je často udávána v číselném rozmezí od 1 do 5 (1 velmi měkká, 2, měkká, 3 středně tvrdá, 4 tvrdá, 5 velmi tvrdá).
- měkké matrace – jsou nejčastěji s paměťovou pěnou nebo z latexu – umí se velmi dobře přizpůsobit tvaru těla, tyto typy jsou však vhodnější pro osoby s nižší váhou
- středně tvrdé matrace – pěnové, sendvičové, taštičkové či pružinové – kombinují výhody měkkých a tvrdých materiálů – umí lépe stabilizovat polohu páteře
- tvrdé matrace – zahrnují širší škálu a různé způsoby výztuže, jako je studená HR pěna, PUR pěna nebo kokosový vlas, vyšší tvrdosti se dosahuje vyšší hustotou využitého materiálu a nejtvrdší matrace vytváří až nepoddajný povrch – jsou pak vhodnější pro větší hmotnostní zatížení
Poloha spánku
Při výběru matrace si položte otázku, jak nejčastěji spíte. Tedy jestli na zádech, boku nebo třeba na břichu. Spaní na břiše a zádech vyžaduje střední tuhost matrace, aby poskytovala kostře dostatečnou oporu. Měkčí matrace zase užijete, pokud preferujete spaní na bocích. Pokud v průběhu noci měníte polohy, vyzkoušejte matraci zónovanou.
Hygiena a alergie
Pokud se v noci hodně potíte, je třeba dbát na to, aby vaše matrace zajišťovala vyšší vzdušnost a odvětrávání. Rovněž jestli trpíte alergiemi na prach nebo roztoče preferujte antibakteriální úpravu povrchu nebo výplně – ta zabraňuje šíření a množení mikroorganismů i plísní a navíc neabsorbuje prach. Matrace by měly mít i vyměnitelný – pratelný obal.
Zdravotní hledisko
Pohodlný a komfortní spánek si musíte dopřát především ve chvíli, kdy trpíte nějakým zdravotním omezením, bolestmi kloubů nebo páteře a podobně. Kvalitní oporu a podporu pohybového aparátu nabízí ortopedické matrace.
Například ty s trojrozměrnou buněčnou strukturou, jaké nabízí Dormeo matrace, které se přizpůsobí hmotnosti i tvaru těla podle tří hlavních částí těla:
- horní část je měkčí pro lepší oporu ramen a hlavy,
- střední část je tvrdší pro stabilizaci trupu,
- třetí spodní část je oporou pro nohy – poskytuje podobné pohodlí jako část horní.
Rozměry matrace
Také výška a délka matrace má přímý vliv na hodnotný spánek a relaxaci. Aby se matrace dobře přizpůsobila tvaru těla, je nutné, aby měla výšku alespoň 12 cm. Délku pak budete samozřejmě volit podle rozměru zakoupené postele. Pokud si ale necháváte zhotovit postel na míru, měla by matrace pokud možno přesahovat alespoň o 20 cm výšku postavy.
Jak správně vybrat matraci nemusí být žádný problém. Snažte se jednoduše zaměřit na to, co vyhovuje vám a vašemu tělu, abyste si mohli užívat příjemný a nerušený spánek.
0 komentářů k zobrazení