Skip to content

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch a jeho výhody i nevýhody

Ukázka Tepelného čerpadla Vzduch Vzduch

Popularita tepelných čerpadel v Česku stále roste. Zatímco majoritní podíl na trhu zaujímají typy využívající pro cirkulaci tepla přenos energie z vody, řešením pro vytápění či chlazení může být také varianta vzduch/vzduch. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto zařízení oproti jiným druhům čerpadel, a co byste měli před jejich pořízením vědět?

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Jak již název napovídá, hlavním principem čerpadel vzduch/vzduch je odběr tepla z venkovního vzduchu a následné využití získané energie pro regulaci teploty vzduchu uvnitř daného objektu. Díky přímému ohřevu či chlazení vzduchu v domě či bytě pak není třeba řešit topný systém, díky čemuž je práce tepelného čerpadla mnohem efektivní, což se odráží i na vyšší hodnotě topného faktoru oproti jiným variantám.

V principu tedy jako tepelná čerpadla vzduch/vzduch fungují například běžné klimatizační jednotky. Rozdíl mezi původní klimatizací a tepelným čerpadlem je pak zejména v celkovém výkonu – čerpadla jsou oproti jednoduchým klimatizačním jednotkám mnohem efektivnější v regulaci vnitřní teploty.

Pokud plánujete do svého domu či bytu instalovat tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, je třeba vzít v potaz nejrůznější plusy i mínusy, kterými tato zařízení disponují. V tomto článku se vám pokusíme jednotlivé vlastnosti vzduchových čerpadel více přiblížit a pomoci vám v rozhodování, zda pro vás budou vhodnou volbou či nikoliv.

Proč a kdy si pořídit vzduchové čerpadlo?

Ekonomická výhodnost

Oblíbenost varianty vzduch/vzduch v poslední době narůstá zejména kvůli nízké pořizovací ceně. Základní čerpadlo tohoto typu seženete za zhruba 25 až 100 tisíc korun, a to včetně montáže. V případě nejlevnějších variant se však můžete s cenou dostat klidně i na 15 000 Kč.

Instalace zařízení je pak velmi rychlá a pohodová a zpravidla nevyžaduje žádné náročnější stavební úpravy. Stejně jako cena instalace jsou pak poměrně nízké také provozní náklady na chod čerpadla. Zařízení není třeba podrobovat revizi, a jedinou starostí tak pro vás pravděpodobně bude pouze pravidelné čištění filtrů a v ideálním případě každoroční technická prohlídka, která vás vyjde na pár set korun.

Možnost připojení jako podpůrného zařízení

Systém čerpání vzduch/vzduch se hodí také jako podpůrný tepelný oběh v domácnostech s vytápěním elektrickými přímotopy. S ohledem na dnešní skokový nárůst cen elektrické energie se tak mohou díky tepelnému čerpadlu celkové náklady na vytápění výrazně snížit. Zařízení můžete připojit například k elektrickému kotli či ovládání podlahového topení. Systém pak bude pracovat souběžně v závislosti na tom, který druh vytápění bude momentálně potřeba.

Vysoká účinnost převodu energie

Díky tomu, že systém vzduch/vzduch nevyužívá tepelné výměny mezi různými médii (například přechod voda/vzduch či vzduch/voda), dochází při provozu ke snižování tepelných ztrát otopného systému. S tím pak také souvisí vysoká efektivita přenosu tepla, kdy v průměru z 1 kW elektrické energie lze získat až 5 kW v podobě energie tepelné.

Další funkce

Vzduchové čerpadlo lze také doplnit dalšími přídavnými funkcemi, jako je například plazmový filtr či nejrůznější čističky vzduchu nebo zvlhčovače. I díky tomu může být vzduch ve vaší domácnosti mnohem příjemnější a bez hrozby přemnožení mikroskopickými organismy či jinými alergeny.

Jak již bylo v textu několikrát naznačeno, neslouží výměník vzduch/vzduch pouze jako zdroj tepla, ale můžete jej využít i v létě pro chlazení, kdy funguje jako plnohodnotná klimatizace.

Velkou výhodou je možnost pořízení mobilní jednotky, u které prakticky odpadá problém s instalací – zařízení jednoduše připojíte do elektrické sítě a následně vyvedete potrubí oknem ven.

Ideální využití pro chalupu

Díky možnosti nastavitelnosti teploty vnitřních prostor můžete čerpadlo vzduch/vzduch efektivně využít na svých chatách, chatkách či chalupách. Ty mohou být v době, kdy v nich nikdo nepobývá, vytápěny pouze na teplotu třeba 10 až 15 °C a po vašem příjezdu vyhřát interiér na příjemnou pokojovou teplotu během pár minut. Právě rychlost je tak další z výhod, které skýtá využití systému vzduch/vzduch.

Díky neustálé cirkulaci vzduchu navíc nehrozí, že by po dobu vaší nepřítomnosti v rekreačním zařízení ve vytápěných místnostech vznikaly plísně či jiné mikroorganismy, a čerpadlo tak plní do jisté míry také antimikrobiální funkci.

Systém vzduch/vzduch pro nízkoenergetické domy

Jedním z nejefektivnějších využití čerpadel vzduch/vzduch je jejich instalace v nových, nízkoenergetických domech a bytech, kde dochází k minimálním teplotním ztrátám. U těchto domácností pak totiž zpravidla stačí systém doplnit vhodným ohřevem vody, a máte tak komplexní zařízení pro tepelnou výměnu v celém domě.

Nevýhody tepelného čerpadla vzduch/vzduch

I přes značnou řadu výhod se jednotky tepelné výměny vzduch/vzduch nevyhnou také řadě neduhů, které mohou být pro některé zákazníky limitující.

V prvé řadě jsou tepelná čerpadla vzduch/vzduch značně omezena rozsahem svého výkonu. Hodí se tak spíše do bytů a malých domků s menším počtem místností, jelikož větší prostory zkrátka nejsou schopna efektivně vytápět či vychladit.

Nevýhodou je také poměrně výrazná závislost výkonu na teplotě či kvalitě venkovního vzduchu. Na rozdíl od např. systémů země/vzduch jsou čerpadla vzduch/vzduch mnohem více náchylná na změny venkovních teplot, a podle toho se také liší jejich celková ekonomická i funkční efektivita tepelné výměny. I přes to však většina zařízení zvládá běžně fungovat i při venkovních teplotách okolo -15 °C. Je však nicméně nutné počítat s tím, že zisk tepla z takto chladného vzduchu je výkonově i technologicky náročnější.

Na rozdíl od jiných variant tepelných čerpadel vám bohužel jednotka vzduch/vzduch není schopna ohřívat vodu v domácnosti. Vyhřívat tak skutečně můžete pouze vzduch v samotných místnostech.

Pro někoho může být také značně limitujícím faktorem poněkud vyšší hlučnost čerpacích jednotek, a to zejména při vyšším výkonu. Podobně pak může pohyb vzduchu způsobit konstantní průvan, který bývá často problémem u lidí náchylných k prochladnutí.

Na kolik vás instalace vzduchového čerpadla vyjde?

Odhad pořizovacích i provozních nákladů tepelných čerpadel se výrazně liší v závislosti na individuálním provedení. Je rozdíl mezi např. využíváním pouze jedné jednotky (split), či připojení vícejednotkové soustavy (multisplit). Přesto však si můžete udělat alespoň hrubý obrázek o tom, na kolik vás vybavení domácnosti tímto typem čerpadla vyjde, z tabulky uvedené níže:

Provedení split
Základní varianta přibližně 20 000 Kč
Výkonnější varianta přibližně 80 000 Kč
Montáž přibližně 10 000 Kč
Provedení Multisplit
Průměrná pořizovací cena přibližně 160 000 Kč
Montáž přibližně 10 000 Kč + 1 000 Kč za  jednotku

Zdroj: rexter.cz

Lákavá pak pro vás může být také nabídka státních dotací, které vám mohou pokrýt i kompletní pořizovací náklady. Aktuální informace naleznete na webu https://novazelenausporam.cz/.

Shrnutí

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch mohou být levným, efektivním a dlouhodobým řešením regulace vnitřní teploty pro menší domy, byty nebo chalupy. Při vhodném výpočtu nutného výkonu se pak může jednat o plně samostatná zařízení pro ohřev či chlazení vzduchu. Pokud tedy zvažujete investici do tepelného čerpadla, avšak máte omezený rozpočet, varianta vzduch/vzduch může být tím ideálním východiskem pro vaši domácnost.

4.6 z 5 - (13 hlasů)

RadyOnline.cz

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyhledat